Mi a munkahelyi baleset?

Idekattintva töltse ki a Baleseti adatközlő lapot, majd küldje el. Kártérítési ügyekkel foglalkozó szakértő ügyvédek a legapróbb részletekre odafigyelve fogják kiharcolni Önnek a lehető legmagasabb kártérírési összeget!
Munkabaleset fogalma
A munkabaleset a Munka Törvénykönyve alapján olyan baleset, amely a munkavállalót a munkavégzés során vagy azzal összefüggésben éri, annak helyétől és időpontjától, valamint a munkavállaló (sérült) közrehatásának mértékétől függetlenül.

Munkahelyi baleset esetén a munkaadótól kártérítést kaphat a sérült alkalmazott.
Érdemes tisztában lenni a jogainkkal!

Az is munkabalesetnek számít, ha a dolgozót a munkájával kapcsolatos utazás közben éri valamilyen baleset, de az is, ha anyagmozgatás, tisztálkodás, illetve a szervezett üzemi étkeztetés során sérül meg. Akkor is ebbe a kategóriába tartozik a baleset, ha foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás igénybevételekor történik. Nem munkahelyi baleset viszont a lakásunk és a munkahely közötti útvonalon történő baleset, kivéve, ha a baleset a munkáltató saját vagy bérelt járművével történt.
A munkáltató a károkozásról való tudomásszerzéstől számított 15 napon belül köteles a dolgozót felhívni a kárigénye előterjesztésére. A balesetet be kell jelenteni, kivizsgálni és nyilvántartani. A súlyos munkabalesetet azonnal az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) illetékes regionális felügyelőségével kell közölni.


Nem mindig felelős a munkáltatóA munkahelyi baleset lehet kevésbé súlyos, súlyos és tragikus esetben halálos kimenetelű is. A munka törvénykönyve úgy rendelkezik, hogy a munkáltató a munkavállalónak a munkaviszonyával összefüggésben okozott kárért vétkességére tekintet nélkül, teljes mértékben felel. A jogban a vétkesség azt fejezi ki, hogy a kár azért következett be, mert valamelyik fél nem úgy járt el, ahogy az adott helyzetben elvárható lett volna. Tehát nem számít, hogy vétkes-e a munkáltató, ezt nevezzük objektív felelősségnek. És mivel a munkáltató egyik fő kötelessége biztosítani az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeit, ezért munkabaleset esetén fennáll a munkáltató kártérítési felelőssége.
A munkavállaló kötelessége bebizonyítani, hogy az őt ért károsodás, sérülés a munkaviszonya miatt, azzal összefüggésben következett be.